Στη Νέα Μανολάδα θα κριθεί η πρόκριση

xenofon-doxa (800 x 600)Το είχαμε γράψει στο ρεπορτάζ μας, πως ο Ξενοφών Κρεστένων είναι ένας υπολογίσιμος αντίπαλος. Δεν είναι άλλωστε τυχαίο το γεγονός πως άφησε εκτός Κυπέλλου τον ΠΑΟ Βάρδας και το ίδιο θέλει να κάνει και με τη Δόξα Νέας Μανολάδας. Οι δύο ομάδες στο χθεσινό πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ηλείας αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2, σε ένα χορταστικό παιχνίδι. Μόλις στο 7’, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά κι ευτύχισαν να προηγηθούν, όταν από πάσα του Μπερούκα ο Ντίνος Παναγιωτακόπουλος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καλλιακμάνη για το 1-0, το οποίο ήταν σκοτ ημιχρόνου, αφού οι προσπάθειες των παικτών του Σπύρου Αντωνόπουλου έπεφταν στο κενό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «μαυραετοί» ήταν πιο σοβαροί και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 50’ από σέντρα του Νιφορόπουλου η μπαλα κόντραρε σε αμυντικούς ευνοήθηκε ο Μελετίδης, που με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Πέντε λεπτά αργότερα οι παίκτες του Σπ. Αντωνόπουλου έφτασαν και στην ανατροπή με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Νιφορόπουλο (1-2). Ωστόσο, ο Ξενοφών δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 89’ από κόρνερ του Μιλοσέσκι και κεφαλιά του Δαβουρλή η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Αναμουρλίδης με προβολή νίκησε τον Καλλιακμάνη και διαμόρφωσε το τελικό 2-2!

Ξενοφών Κρεστένων: Κουτρουμπής, Μυλωνάς, Λιαμπότης, Αναμουρλίδης, Δαβουρλής, Παναγόπουλος, Μιλοσέσκι, Μπερούκας (60’ Ζούλης), Τσάμπρας, Παναγιωτακόπουλος, Σιούτης.

Δόξα Νέας Μανολάδας: Καλλιακμάνης, Παναγιωτόπουλος, Σωτηρόπουλος (65’ Αδαμόπουλος), Νικολακόπουλος (38’ Γούρμος), Τσουκαλάς, Νικολόπουλος, Βατσής, Μελετίδης, Νιφορόπουλος, Μπαρμπαρούσης (75’ Κυριαζόπουλος).