Κόροιβος: Συντριβή από το Λαύριο…

Βαριά ήττα (αν τέλος πάντων στο μπάσκετ υπάρχουν βαριές ήττες), γνώρισε ο Κόροιβος με 67-91 από το Λάυριο μέσα στην Αμαλιάδα. Το παιχνίδι με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά, ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να σημειώσει 16/23 τρίποντα και να κάνει ό,τι θέλει μέσα στο κλειστό της Αμαλιάδας, έναν Κόροιβος ο οποίος έχασε το… μυαλό του, από τη στιγμή που είδε ότι δεν του έβγαινε το παιχνίδι και το Λαύριο είχε έρθει στην Αμαλιάδα καλά διαβασμένο.

Οι φιλοξενούμενοι, χτύπησαν τον Κόροιβο στα αδύναμα σημεία. Κοντά στο καλάθι, στον έλεγχο του ρυθμού και των ξεσπασμάτων της ομάδας της Ηλείας, καθώς επίσης και στο ροτέισον. Δεν είναι τυχαίο ότι το Λαύριο πήρε από τον πάγκο του 44 πόντους, απέναντι στον Κόροιβο ο οποίος πήρε 32.

Σε μεγάλη βραδιά βρέθηκε ο Τόνι Μέγιερ, με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, ένας παίκτης ο οποίος μαζί με τον Ντίξον, ήρθαν από τον πάγκο και σημείωσαν τρία διαδοχικά τρίποντα (ένα ο Ντίξον και δυο ο Μέγιερ) και έβαλαν το Λαύριο μπροστά στο σκορ στο +7 στην πρώτη περίοδο του παιχνιδιού. Έκτοτε οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ακόμα και σε νταμπλ σκορ, προβάδισμα με 13-26, με τον Κόροιβο να κλείνει την άμυνά του και να τελειώσει το ημίχρονο με 39-44, διαφορά πέντε πόντων.

Στην επανάληψη όμως το Λαύριο μπήκε πιο δυνατά και εκτόξευσε τη διαφορά.  Οι φιλοξενούμενοι, όντας εντυπωσιακοί σε άμυνα κι επίθεση, έκαναν επιμέρους σκορ 24-8 στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 21 πόντους (47-68) στο 30′, “καθαρίζοντας” από νωρίς την υπόθεση νίκη. Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το Λαύριο να φτάνει άνετα στο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 39-44, 47-68, 67-91
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 14 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πόσλι 4 (1), Σαχπατζίδης 6, Ράουνρτι, Ντεκόζι 21 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μιλεντίγιεβιτς, Αντωνάκης 8 (1), Σκουλίδας 4, Σπυριδωνίδης 2, Μπεκρής, Χάινς 4, Ντίκερσον 4.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βεργίνης 2, Κακλαμανάκης 1, Μέγιερ 20 (5/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκρέι 14 (4/5 τρίποντα), Γουίγκινς 10 (1), Τζόνσον 10, Λεγκίκας 3 (1), Κουζέλογλου 5 (1), Νίξον 12 (3), Γιαννακόπουλος, Μουρ 14 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα).