Κόροιβος: Μα πού πήγαν τα… λάθη;

Εκείνο το οποίο φοβόταν ο Ντίνος Καλαμπάκος και θα φοβόταν ο κάθε νουνεχής προπονητής ομάδας μπάσκετ, με την απειρία του Κοροίβου και με τον τρελό ρυθμό που επιλέγει να δώσει στο παιχνίδι με έναν αντίπαλο όπως ο Άρης, είναι τα λάθη. Ο Κόροιβος επέλεξε συνειδητά να τρέξει, παίρνοντας το ρίσκο να κάνει και λάθη. Με τη μόνη διαφορά ότι λάθη δεν έκανε και τα ποσοστά του σε αυτό το παιχνίδι σε αυτή τη στατιστική κατηγορία, είναι ποσοστά… Ευρωλίγκας!

Μοιάζει απίστευτο όμως είναι αληθινό! Ο Κόροιβος δεν είναι ότι έτρεξε και έπιασε στον ύπνο τον Άρη. Δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που μια ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου τρέχει. Είναι ότι έδειξε μια απίστευτη ωριμότητα στο παιχνίδι της, να κοντρολάρει και να ελέγξει τα λάθη στα πιο καθοριστικά σημεία, να λειτουργήσει όχι σαν μια άπειρη πρωτάρα με παίκτες νεαρής ηλικίας, αλλά σαν μια ομάδα έτοιμη από καιρό για σπουδαία πράγματα.  Ο Κόροιβος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με μόλις πέντε λάθη. Εξήγηση μπορεί να δοθεί ίσως στην καλή ψυχολογία που είχε η ομάδα απέναντι σε έναν εκνευρισμένο Άρη ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 2/16 τρίποντα. Αν σε αυτά συνυπολογίσουμε και τον παράγοντα Ντε Κόζι, τότε εξηγούμε αυτή την εξέλιξη του ματς. Ο Αμερικανός ήταν αυτός που ηγήθηκε του Κόροιβου χωρίς να είναι εύστοχος (5/16 σουτ εντός παιδιάς). Ο Ντε Κόζι επιχείρησε 13 σουτ δύο πόντων ισοφαρίζοντας την επίδοση του Μάρεϊ των Τρικάλων BC Aries στο ματς με την ΑΕΚ. Ο Αμερικανός πάντως έχοντας 7/7 βολές ισοφάρισε και την αντίστοιχη χθεσινή επίδοση του Ρόλαντ Σάφτενααρ στη Λάρισα.

Το… ελληνικό cast
Μια διαφορετική πτυχή του παιχνιδιού του επέδειξε ο Γιάννης Σαχπατζίδης μοιράζοντας τέσσερις ασίστ. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα 24 ματς που αγωνίστηκε στην περσινή, την παρθενική χρονιά του στην κατηγορία είχε συνολικά έξι ασίστ, χωρίς να ξεπεράσει τη μία σε κάποιο παιχνίδι. Το «λιθαράκι» του έβαλε και ο Διονύσης Σκουλίδας σημειώνοντας ρεκόρ καριέρας με οχτώ πόντους –είχε πέντε πέρσι στο ματς ΑΕΚ-Λαύριο Megabolt- ενώ ισοφάρισε τις καλύτερες επιδόσεις του στα ριμπάουντ με τρία και στις ασίστ με δύο.

Αρνητική επίδοση τριπόντων στο ίδιο γήπεδο
Οι 55 πόντοι του Άρη είναι η χειρότερη επίδοση της αγωνιστικής, τουλάχιστον των πέντε πρώτων αγώνων της. Στο περσινό Πρωτάθλημα η χειρότερη επίδοση του ήταν οι 54 πόντοι του εκτός έδρας ματς με τον Παναθηναϊκό στην κανονική περίοδο και του 1ου ημιτελικού των πλέι οφ με τον Ολυμπιακό. Οι επτά πόντοι της πρώτης περιόδου που σημείωσε ο Άρης είναι η χειρότερη επίδοση της πρεμιέρας αφού από εννιά είχαν χθες ο Κολοσσός H Hotels (στην 4η περίοδο) και ο ΠΑΟΚ (στη 2η περίοδο). Την ίδια επίδοση –επτά πόντοι σε ένα δεκάλεπτο- είχε σημείωσε κι πέρσι ο Άρης στον 1ο ημιτελικό των πλέι οφ με τον Ολυμπιακό (3η περίοδος). Η χειρότερη επίδοση των πρώτων πέντε αγώνων της πρεμιέρας είναι και οι 24 πόντοι που σημείωσε ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο. 25 είχε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα του στη Λάρισα ο Πανιώνιος.Για να φτάσει σε αυτή τη χαμηλή επιθετική επίδοση, ο Άρης έμεινε πολύ χαμηλά στο τρίποντο με 2/16 (12,5%). Είναι οι χειρότερες επιδόσεις της πρεμιέρας τόσο σε απόλυτους αριθμούς όσο και σε ποσοστό. Όχι μόνο αυτό όμως. Στο πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι του στην περσινή Stoiximan.gr Basket League σούταρε με μόλις 9% στο Ρέθυμνο έχοντας πάντως τρία εύστοχα τρίποντα (3/33). Τα δύο που είχε σήμερα είναι η χειρότερη επίδοση του τα τελευταία δύο χρόνια. Στο ίδιο γήπεδο απέναντι στον Κόροιβο είχε 1/13 στις 14 Νοεμβρίου 2015 για να ηττηθεί με 67-65. Συνολικά πάντως το ματς της Αμαλιάδας είχε το χαμηλότερο σκορ των πρώτων πέντε τουλάχιστον αγώνων με τις δύο ομάδες να σημειώνουν αθροιστικά 126 πόντους. 127 είχαν χθες Κολοσσός H Hotels και Ρέθυμνο Cretan Kings.

(Στατιστικά: esake.gr)