Κόροιβος – Κολοσσός 66-86

Ηττήθηκε σήμερα στο κλειστό της Αμαλιάδας με τελικό σκορ 66-86 η ομάδα του Κοροίβου από τον Κολοσσό, αλλά η παραμονή είναι στο χέρι του.

Ο αγώνας

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ηλειακή ομάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 8-0, με την ροδίτικη ομάδα πάντως μετά το πρώτο καλάθι που πέτυχε 3’20” μετά την έναρξη του αγώνα να ισορροπεί στη συνέχεια, και το δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο με 16-16 σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κόροιβος πήρε ξανά προβάδισμα και με 28-21 (με 13 πόντους του Σταρκς ως τότε), με τον Κολοσσό να μειώνει ξανά με σκορ και 31-38.

Το δεύτερο ημίχρονο (και το τρίτο δεκάλεπτο) ξεκίνησε με τη φιλοξενούμενη ομάδα να διατηρούν αρχικά τη διαφορά, ενώ στη συνέχεια και στα μισά του δεκαλέπτου την διπλασίασαν μάλιστα (14π., με 37-51).

Η ομάδα της Ρόδου διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το τέταρτο δεκάλεπτο με 15 πόντους υπερ της και σκορ 52-67 στα 7′ 19” πριν τη λήξη. Φτάνοντας στη συνέχεια με 52-71 και στο +19 (στα 6′ πριν τη λήξη) με τελικό αποτέλεσμα 66-86 με νικητή τον Κολοσσό.