Θριαμβευτική Νίκη…. επί της Νίκης Βόλου

Τη μεγαλύτερη, μέχρι τώρα, νίκη του στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Β’ Εθνικής πέτυχε ο Κόροιβος Αμαλιάδας απέναντι στη δυνατή Νίκη Βόλου νικώντας την στην παράταση με 82-80. Όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία.Η ομάδα της Αμαλιάδας ήταν πολύ καλή στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης παίρνοντας προβάδισμα δέκα πόντων.

Με την έναρξη της δεύτερου δεκαλέπτου χωρίς τον Αγαπιάδη στην πεντάδα ο Κόροιβος, που είχε φορτωθεί με φάουλ, έδωσε την τη δυνατότητα στη Νίκη Βόλου με σερί 17-4 σε επτά λεπτά να ισοφαρίσει 30-30 στο 18΄ και το ημίχρονο να κλείσει με 33-32 υπέρ του Κοροίβου.

Στην αρχή της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα εννέα πόντων (35-44), αλλά ο Κόροιβος κατάφερε να ανακάμψει και να κλείσει υπέρ του το τρίτο δεκάλεπτο με 50-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκορ εναλλασσόταν στον πόντο-πόντο για να λήξει ισόπαλο με 71-71.

Στο πεντάλεπτο της παράτασης 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Νίκη Βόλου ήταν μπροστά στο σκορ 80-79. Στη συνέχεια ο Αγαπιάδης του Κοροίβου κέρδισε φάουλ πετυχαίνοντας και τις δύο βολές κάνοντας το 81-80. Στην επαναφορά, ο Σέιφερ έκλεψε τη μπάλα, κέρδισε φάουλ και με μία εύστοχη βολή έγραψε το 82-80, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα του κανονικού αγώνα είχαν: (23-13), (33-32), (50-48), (71-71). Πεντάλεπτο παράτασης: (82-80)

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ: (Χρήστος Ελευθεριάδης): Σακελλαράκης 8, Γκοντόπουλος 25 (4), Μακρής 20 (2), Αγαπιάδης 12 (1), Σέιφερ 1, Γκέρος 16, Χατζόπουλος.